0

ALTIN ÇİLEK TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş
  • Marka: BAHÇE LİFE
  • Kategori:
  • Stok 20+
  • Fiyat
  • 22.00 TL KDV DAHİL

ALTIN ÇİLEK TOHUMU

ÇOK YILLIK ALTIN RENKLİ BİTKİ

GELENEKSEL TOHUMU ALINABİLİR

PAKET İÇERSİNDE 20 ADET TOHUM BULUNUR

PİYASADAKİ DİĞER TOHUMLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYINIZ ÜRÜNÜMÜZ GARANTİLİ VE ÇİMLENME TESTİ YAPILMIŞTIR

Açık alan bahçe ve tarla yetiştiriciliğinden farklı olarak saksıda yetiştirmeye uygun geliştirilmiş, özel, bodur Altın Çilek tohumlarıdır.

Çiçekleri sarı ve sarı-kahverengi gözlü olabilir. Ortalama 60-70 cm yükselen bitki, dışı dantel benzeri bir zarf içinde altın renkli yenilebilir meyveler verir.

Daha çok meyvesi için yetiştirilen bitkinin meyvesi, C vitamini açısından zengin, iyi bir A vitamini kaynağıdır. 100 gr 72 kalori olan meyvenin afrodizyak etkisi olduğu düşünülse de, içerdiği polyphnol ve carotenler nedeni ile antioksidan ve ağrı dindirici özellikleri ispatlanmıştır. Yerel olarak geleneksel alternatif tıpta kanserden romatizmaya pek çok hastalıkta tedavi destekleyici olarak önerilmektedir.

Domates, patlıcan ve patates bitkileri ile bağı bulunan Physalis, Solanaceae ailesindendir. Yetiştirilmesi bakımı ve gübrelenmesi domates yetiştiriciliğinde kullanılan teknik ve uygulamalar ile aynıdır.

Ekşimtrak meyveler olgunluk dönemlerinde tatlı bir hal alırlar ve meyve salatalarında, tatlılarda da kullanılırlar. Meyveleri oldukça değerli olan Altın Çilek kolaylıkla tohumdan yetiştirilebilen çok yıllık bir bitkidir.

Anavatanı Güney Amerika'da 300-2.500 metre rakımda yetişir. Kış döneminin uzun ve soğuk olduğu bölgelerde 1000 metre üzeri rakımda yetişmez. Oysa ılıman Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde 200-1800 metre arası rakımlarda gelişim gösterebilir. Kısa süreli +3 derecede donlara dayanabilen bitki, bu derecenin altında ölür. Kışın sera ortamından fayda sağlanır. Her yıl köklerinden sürer.

Daldan çelikleme ile üretimde başarı oranı yüzde 40-60 arası değişebilir. En yaygın üretim türü tohumdur.

Siz de genetiği ile oynanmamış, hibrit olmayan doğal ürünler arıyorsanız Geleneksel logolu sebze meyvelerimizi kaçırmayın. Geleneksel logolu tüm tohumlar, en az 2 nesildir, verimliliği ve lezzeti kanıtlanmış, tamamen doğal tohumlardır. Hibrit değildirler ve lezzetlerini doğal olmalarına borçludurlar. Yediğiniz sebzenin meyvenin gerçekte nasıl mis gibi koktuğunu, ne kadar lezzetli olduğunu hatırlamak istiyorsanız Geleneksel logolu ürünleri arayınız. Geleneksel logosu bulunan tüm ürünlerin tohumu alınabilir ve yeniden ekimi yapılabilir

Tohum ekimi

İç mekan çimlendirme için yıl boyu, dış mekan doğrudan ekim için bahar başından Yaz sonuna dek +20 derecede çimlendirilebilir.

Nasıl çimlendirilir ?

Tohumu toprağına ekip tohumların üzerini belli belirsiz toprakla örtüp nemli tutun. Mini sera uygulaması yapabilirsiniz. 21°C de 21-30 günde filizlenirler. Fideler görününce mini seradan alın. 7 cm' e ulaştıklarında daha geniş saksılara taşıdığınız filizleri, Mart sonu bahçeye ya da dış mekâna alabilirsiniz. Fideleri 30-40 cm mesafeli dikin.

Dış mekânda Mayıs?Temmuz arası tohumları ekip, toprağı nemli tutun. Birbirine yakın çıkan filizlerde zayıf olanını söküp güçlü olanını saklayın. Kışın donlarda üst gövde kuruyabilir ama baharla tekrar sürecektir. Kış başı kök kısımlarının üstünü kuru çam ve ağaç yaprakları ile örtmek, kış boyu köklerini korur. Ekim zamanını sera içinde erkene alıp, hasat süresini uzatabilirsiniz.

Bakımı ve diğer bilgiler

Gelişim döneminde düzenli sulama isteyen bitki, ilk filizlendiği dönemde çok su istemez. Fidelenene dek sulamayı dikkatli yapınız.

Nerede yetiştirilir ?

Saksı üreticiliği için geliştirilmiş özel varyete. Çiçek tarhları, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. Yumuşak odunumsu gövdeli çok yıllık bitki.

Diğer

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Çiçek başı geçtikten sonra oluşan tohum keselerinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.