0

AVUSTRALYA BALKABAĞI TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

AVUSTURALYA BALKABAĞI TOHUMU

7-10 KG ORTA BOY BALKABAKLARI

PİŞİRİLİNCE TERAYAĞI GİBİ LİFSİZ İÇ KISMI

DİĞER KABAKLARDAN FARKI ORTA KISIMDA ÇOK KÜÇÜK TOHUM OYUĞU

PAKET İÇERSİNDE 5 ADET TOHUM BULUNUR

 

Geleneksel tohumu alınabilen balkabağı varyetesidir. Avustralya tereyağı balkabağı olarak bilinir. Adını piştiğinde liflenmeyen ve tereyağı gibi kolayca kesilen, portakal turuncu etli kısmından alır. Genelde balkabaklarının tohum haznesi orta bölümde ve büyük bir oyuğun içinde olurken, Avustralya balkabağında bu oyuk küçük olup, daha çok balkabağı almanızı sağlar.

Tadı meyvemsi ve tatlı yapımına çok uygundur. Üst ve alt kısmından basık olan ve hafif köşeli gelen Avustralya balkabağı depolamaya uygun, benzersiz bir geleneksel balkabağıdır.

90-100 günde hasat imkanı sağlar. Kışlık tip.

Balkabağı ekimi

Kabak dikiminden önce toprağınızı hazırlayın. Kabak, gübresi bol, nem tutumu yüksek kaliteli bahçe toprağı sever. Yetiştirme öncesi ve ilk meyve tutumundan sonraki dönemde de toprağının havalandırılmasını ve gübrelenmesini ister. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve lerle desteklenen toprakta yetişen kabak bol hasat verir.

Tohumlar iç mekânda Nisan ayından itibaren, dış mekânda ise son donlardan sonra toprak ısınmaya başlayınca ekilir. İç mekânda erken fidelenen tohumlar, erken hasat almanızı sağlar. Kabak Haziran ayından başlayarak, ilk donlara kadar sürekli meyve verir.

Kaliteli, nemli, havalandırılmış ekim toprağına tohumları 1 cm derine ekin. Sulayın. 24°C de tohumlar 6-10 günde hızla filizlenir. İç mekânda elle alınabilir duruma gelen filizler daha geniş saksılara alınarak dış mekâna dikilene kadar fidelenmelidir. Dış mekânda filizler, her yöne 60 cm aralık kalacak şeklide, fide olduklarında taşınarak şaşırtma işlemi yapılır. Düzenli sulanan bitki, meyve vermeye başladığında gübreleme yapılmalıdır. Bundan sonra 14 günde bir  verilebilir. Meyve verimini takiben düzenli hasat yapın. Meyve boyu istediğiniz boya geldikçe toplamanız önerilir. Meyvenin aşırı büyümesine izin vermeniz ve tohuma bırakmanız, hasadı sonlandırır ve kabaktan verim almanız aksar. Sabah erken saatlerde çiçeklerini toplayabilirsiniz. Sulamayı gece saat 10 sularında ya da sabah erkenden yapmanız, daha sağlıklı gelişimine imkan sağlar.

Nasıl çimlendirilir ?

Balkabağı tohumları çimlenmek için yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Kabukları kalındır bu nedenle ekim öncesi 2-3 saat suda bekletmek çimlenmenin hızlanması açısından faydalıdır. Temiz torf, vermikülit, kağıt havlu ya da tülbent içinde çimlendirilebilirler. Çimlenme ertesi derhal fidelenmek üzere üretim saksılarına alınıp doğrudan güneş görmeyecekleri ancak aydınlık ve sıcak bir yerde fidelenirler.

Detaylı çimlendirme bilgisini tohumla birlikte gönderilen bilgi kartında bulabilirsiniz.

Bakımı ve diğer bilgiler

Meyve verimini takiben düzenli hasat yapın. Meyve boyu istediğiniz boya geldikçe toplamanız önerilir. Meyvenin aşırı büyümesine izin vermeniz ve tohuma bırakmanız, hasadı sonlandırır ve kabaktan verim almanız aksar. Sabah erken saatlerde çiçeklerini toplayabilirsiniz. Sulamayı gece saat 10 sularında ya da sabah erkenden yapmanız, daha sağlıklı gelişimine imkan sağlar.

Balkabaklarının iri olmasını istiyorsanız, iyi gelişen 1-2 meyveyi seçip sadece onların gelişmesine izin verin. Diğer sürgün ve çiçekleri toplayarak başka meyve tutmasına izin vermeyin.

Nerede yetiştirilir ?

Bahçe yetiştiriciliğine uygun. Açık alan tarla üretimine uygun.

Geleneksel tohum

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyvesinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

SATIŞTA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENDİRME TESTLERİ YAPILMIŞ GARANTİLİ TOHUMLARDIR.

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.