0

ÇENGELKÖY BADEM SALATALIK TOHUMU GELENEKSEL

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

ÇENGELKÖY BADEM SALATALIK TOHUMU

BADEM SALATALIK  

PAKET İÇERSİNDE +30 ADET TOHUM BULUNUR

ÖZELLİKLER 

 

Meşhur Çengelköy salatalığı. Bahçe ve Sera üretimine uygun. Gözünüzün önünde, ilaçsız, hormonsuz yetiştirin, sabah erken vakitte hava serinken çıtır çıtır, taze tüketmek için toplayın.

Göreceksiniz marketlerden aldığınız ve şehir hallerine ticari olarak üretildiğinden tonlarla gelen salatalıklardan farklı kokulu, lezzetli salatalıklar yetiştireceksiniz. Aslına bakarsanız bunun sebebi basit. Daha ucuza daha çok üretebilmek uğruna, tamamen topraksız ortamda, suni gübrelerle beslenerek yetiştirilen sebzeler ne yazık ki tüm özelliklerini yitirmekteler.

Aynı sulama hattına karıştırılan suni sıvı gübrelerle beslenen ve aynı hat üzerinde tek kalemde yetiştirilen domates, biber ve salatalık, hasat günü gelip toplandıklarında, hepsi aynı kokuda ve aynı tatta olmaktalar. Oysa bahçede kendi yetiştirdiğiniz sebzeler, toprağın derinlerine kök salacak oradan her biri kendine has, ihtiyacı olan mineralleri alacaklar. Yine her biri kendi kokusunu, lezzetini ve ağızda tadı bırakan özlerini meyvelerine toplayacaklar. Bahçede yetişen sebzeleriniz asla marketlerdeki gibi hepsi aynı boyda, yarasız beresiz, kopkoyu ve yemyeşil olamayacak. Aksine organik gübrelerle toprağını zenginleştirdiğiniz bu sebzeler açık yeşil olacaklar.

1950 li yıllardan sonra kimyasal gübreleme ile üretile üretile gözümüzün alıştığı, sanki daha sağlıklıymış gibi duran koyu yeşil ve parlak sebzeler aslında göz boyamadan pekte başka bir şey değiller. Bu nedenle yetiştirdiğiniz doğal sebzeleriniz açık yeşil yapraklı, markettekilerden daha az parlak ve üzerlerinde doğal lekeler olursa üzülmeyin. Bilin ki 1950 den önce tüketilen tüm sebze meyve böyleydi.

Peki farkı mı ne? 1950 de yenilen 1 elma'dan aldığımız vitamini bugün alabilmek için tam 7 adet orta boy elma yememiz gerekmekte. Kısacası elinizle yetiştirdiğiniz tek bir salatalık, marketten aldığınız 2 kilogram salatalığa eş değer. Eh sanırız buna da değer...  

Tohum ekimi

Salatalık tohumu hızlı ve kolay çimlenir. Erken hasata başlamak istiyorsanız mutlaka tohumları iç mekanda çimlendirip, fideleyin. Bu işlemi bölgenizdeki son don tehlikesinden 3 hafta önce yapmanız yeterlidir. Fidelerin dış mekana yetişecekleri yere dikilme zamanı gelene dek fidelerinizde dikime hazır hale gelmiş olur.

Nasıl çimlendirilir ?

Erken ekimlerde, nemli, kompost toprak karışımı doldurduğunuz derin üretim saksılarına, 2 cm derine tohumları ekin. 20-25°C de çimlenme 7 günde gerçekleşir.

Elle alınabilir boya geldiklerinde, dikkatlice 7-8 cm saksılara alarak şaşırtın. Son donlardan sonra kalıcı yerlerine alın. Mart ayı gibi dış mekânda kalıcı yerlerine alınacaklarını da hesap ederek, gelişen fideye destek verin. Kalıcı yerine taşınan fideleri 80 cm aralıkla dikin. Bu sağlıklı gelişimini olumlu etkileyecektir.

Sık sık meyvelerini toplayın ki daha çok meyve versin. Salatalıkları toplamanın en ideal saati sabah erken vakitlerdir.

Saksıda yetiştirmeyi düşünenler, olabildiğince derin ve su drenajı yüksek, tıkanmayan saksılar seçilmelidir. Ortalama 35-40 çaplı bir saksıda en fazla 2 kök yetiştirebilirsiniz.

Bakımı ve diğer bilgiler

Düzenli hasat ister. Sabah erken vakitte günlük toplamak, verimi artıracaktır.

Nerede yetiştirilir ?

Bahçe ve tarla üretimine uygundur.

Diğer

Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız. 

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.