0

GOLDEN BEAUTY CASABA KAVUN TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş
  • Marka: BAHÇE LİFE
  • Kategori:
  • Stok 20+
  • Fiyat
  • 20.00 TL KDV DAHİL
GOLDEN BEAUTY CASABA KAVUN TOHUMU
BEYEZ MEYVE
SARI YEŞİL KABUK
UZUN SÜRE DEPOLAMA İMKANI
PAKET İÇERSİNDE 10 ADET TOHUM VARDIR
PİYASADAKİ DİĞER TOHUMLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYINIZ ÜRÜNÜMÜZ GARANTİLİ VE ÇİMLENME TESTİ YAPILMIŞTIR

Geleneksel kavun tohumudur. Kasaba sert ve sağlam kabuklu, beyaz meyve kısmı olan ve uzun süre depolanabilen bir varyetedir. Oldukça tatlı olup hoş kokuludur.

110 günde hasat

Tohum ekimi

İlkbaharda toprak sıcaklığı 15 dereceye ulaştığında yapılır. Tohumlar fideleme kaplarında da fidelenebilir. Her fide arası 1-1.5 metre mesafeli olmalıdır.

çimlendirme

Kavun ekildiği yerde büyüyen ve köklerinin oynatılmasından hoşlanmayan bir bitki olduğu için, evde başlatmanız önerilmez. Bunun yerine doğrudan don tehlikesi geçtikten sonra büyüyeceği yere dikin.

7-10 günde 24/27 derece ısıda çimlenen tohumları, toprağın yaklaşık 2.5 cm derinine ekin. Ekim toprağını önceden çapalamanız ve organik gübreyle zenginleştirmeniz çabuk ve sağlıklı büyümesini sağlar. Kavun filiz döneminde çok sulanırsa filiz çürür. Dikkatli ve yeterli sulayıp, aşırı sulamadan kaçının.

İç mekanda başlatacaksanız: Son donlar geçmeden 2-3 hafta önce çimlendirmeniz doğru olacaktır. Erken çimlendirmede bitki hızla büyüyecek toprağa alınmadan önce kapalı mekânda bakımı zorlaşacaktır.

Sağlıklı yetiştiricilik için püf noktalarını da dikkate alarak ekim yapınız. Ekim öncesi ılık içme suyunda 1-2 saat tohumları bekletiniz. Tohumları beklerken, ekim yapacağınız saksının içine kese kâğıdından ya da gazete kâğıdından, bitki filizlendikten sonra saksıdan alırken köklerinin dağılmasını engelleyecek bir düzenek yapın. Saksıdan filizi bu şekilde, kökler zarar görmeden toprağa aldığınızda, gazete birkaç hafta içinde toprakta eriyecek, kökler sağlıklı gelişecektir. Tohumu bu şekilde hazırladığınız saksılara doldurulan nemli çimlendirme torfuna yaklaşık 2.5 cm derinliğe ekip, sulayın.

Çimlenme 7-10 günde 24-27 °C yüksek sıcaklıkta gerçekleşir. Filizlenen bitki; dış mekâna son don tehlikesi geçtikten sonra yukarıda bahsedilen usulle dikkatlice alınmalı, gerekirse toprağın ısınması beklenmelidir. Ekim toprağı tohum ekildiği gün yani bitki toprağa alınmadan önce havalandırılmalı, organik gübreyle beslenmelidir. Bitki toprağa alınana kadar dinlenen toprakta daha hızlı ve sağlıklı gelişir.

Bakımı ve diğer bilgiler

Bitkiler 10-15 cm boya ulaştıklarında ilk çapa yapılır ve bitkilerin boğazları doldurulur. Yabancı ot durumuna göre bitki toprak yüzeyini örtene kadar çapa yapılır. Sulamada dikkatli olunmalıdır. Fazla su iriliği sağlasa da tat ve aromayı bozmaktadır. Hasat döneminde sulama yapılmaz. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve lerle desteklenen toprakta yetişen kavun bol hasat verir.

Ne zaman hasat edilir? 

Tam olum devresindeki kavunlar, karpuzun aksine ağırlaşır. Meyve saplarının ve gövde üzerinde bulunan kulakçıklar kurur, meyve sapı tamamen kurur, meyvenin çiçek burnu hafifçe yumuşar, dip kısmı kendine has koku verir, irilik ve şekil olarak çeşit özelliğini gösterir durumlar hasat olgunluğuna işaret eder.

Nerede yetiştirilir ?

Küçük bahçe ve tarla üretimine uygun. Geleneksel tarım teknikleri ile yetiştiriciliğe uygun.

Geleneksel tohum

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyvesinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

Bu topladığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi ve gelecek nesillere aktarabileceğimizi unutmayınız.

BAHCE LİFE  olarak biz geleneksel tohumların serbestçe  üretilmesini, çoğaltılmasını ve paylaşılmasını destekliyoruz. Geleneksel tohumlar tabiatın bize armağanı, insanlığın kültür mirasıdır ve tohum firmalarının tekeli altına giremeyecek kadar değerlidir.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.