0

KARIŞIK RENKLİ YILDIZ ÇİÇEĞİ TOHUMU + ÇİMLENDİRME TORFU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

KARIŞIK RENKLİ YILDIZ ÇİÇEĞİ TOHUMU + ÇİMLENDİRME TORFU

TOHUMDAN KOLAYCA YETİŞİR

EKİLDİĞİ İLK SEZON ÇİÇEKLENİR

KALICI ÇOK YILLIK BİTKİ

PAKET İÇERİSİNDE +30 TOHUM BULUNUR

 

Tohum ekimi

Ocak ayından başlayarak Bahar ortasına dek ekimini yapabilirsiniz. Kapalı ve dondan korumalı mekâna sahip olanlar, erkenden fideleyerek son soğuklar geçtikten sonra kalıcı yerlerine alıp, erken çiçeklenmenin keyfini sürebilirler.

Nasıl çimlendirilir ?

Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.

Geçirgenliği yüksek, steril içinde yabancı tohum barındırmayan ekim toprağını havalandırarak, üretim saksılarına doldurun. Dış mekân ekimlerde aynı uygulamayı, ekim tarhında düzgün bir ekim alanı hazırlayarak bahçe toprağında yapın.

Ekim toprağını sulayarak 15 dakika suyun süzülmesini bekleyin. Tohumları yüzeye serperek ekin. Üzerlerini elenmiş torf ile tohumun 3 katı kalınlığında örtün. Çimlenme gerçekleşene kadar toprak nemli kalmalıdır. 16-21°C de 1-3 hafta arasında aydınlık ortamda çimlenme gerçekleşir.

Çimlenmeden sonra filizin ilk gerçek yapraklarını vermesini bekleyin. Bitki elle alınabilir boya gelip toparlandığında dikkatlice köklerine zarar vermeden sökün ve 9 cm çapında saksılara ya da kalıcı yerlerine şaşırıtın.

Bu şekilde fidelenen bitkileri bahçeye alacağınızda her fide arasına 30 cm mesafe bırakmak, bitki gelişimi ve sağlığı açısından en doğu yol olacaktır.

Bakımı ve diğer bilgiler

Bol güneş gören, süzek toprakta, fazla gübreleme ve sulama yapmadan sağlıklı gelişirler. Geçen çiçekler bitki üzerinde kalmamalı, budanarak alınmalıdır. Bu çiçeklenmeyi daha da artırır.

dahlia yıldız çiçeği tohumuUzun yıllar boyunca soğanları karaborsada elden ele dolaşan oldukça değerli bir süs bitkisiydi Dahlia. Son döneme dek dev soğanları yüksek fiyatlarla bu muhteşem çiçeğin meraklılarının bahçelerini süsledi. Çok yıllık olan soğanlı varyetelerin yüksek fiyatı, üreticileri kolayca hemen bir sezonda yetiştirilebilen ve tohumdan üretilen dahlia, Yıldız çiçeği arayışına itince, bugün satın aldığımız tohumdan ekildiği yıl çiçeklenen özel Dahlia tohumları da üretilmiş oldu.

Soğanlı kardeşlerinin aksine gelişmeleri uzun yıllar sürmeyen, bahar ekimlerinde hemen aynı sezon gelişip çiçeklenen, rengârenk ve dev çiçekleri ile yetiştiği bahçelerde öne çıkan Yıldız çiçekleri, hemen herkesin kolayca yetiştirip çiçeklendirebileceği gözde süs bitkileri oldular. Bol güneş bol çiçek demek olan Yıldız çiçekleri, süzek ve verimli topraklarda sağlıklı gelişiyorlar. Geçen çiçekleri üzerinde tutmazsanız hemen yeni sürgünlerle giden çiçeğin yerini hızla dolduruyorlar. Fazla suyu sevmedikleri gibi, aşırı gübrelemeden de hoşlanmayan Dahlia'lar, gösterişli çiçeklerine bakınca aslında kimsenin bu kadar zahmetsizce yetiştiğine inanmayacağı benzersiz süs bitkileri. 

Nerede yetiştirilir ?

Büyük ve derin saksılar, çiçek tarhları, yürüme yollarının kenarları bitkinin kendini en güzel gösterdiği yerlerdir. Boylu yani uzun varyeteler sınır belirleme ya da perdeleme amacı ile duvar ve çit boylarına dikilebilir.

Ek bilgiler

Sezon sonunda toprak altında yumru kök yapar. Bitki her sezon yeniden bu kökten sürebilir. Yumru kökü kışın donlardan koruyun ve her bahar başında yeniden dikin. Her sezon yumru kök gelişecek ve takip eden her yıl daha çok çiçeklenecektir.

Satışta olan varyetenin boyuna göre saksı ve bahçe yetiştiriciliği tercih edilmelidir. 60 cm ve üzeri olan bitkiler saksılarda tercih edilmemelidir. Güçlü ve sağlam sürgünlerle geliştiğinden sert rüzgârlar da kolay kolay yatmaz ve saksının devrilmesine neden olur. Bu nedenle, sadece bodur varyeteleri saksıya uygundur.

SATIŞTA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENDİRME TESTLERİ YAPILMIŞ TAZE OLARAK PAKETLENMİŞTİR
Ekim zamanı : Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim
Dikim yeri : Bordür ve Tarhlar, Saksıya uygun, Kaya bahçesi, Kır bahçesi
Özelliği : Çok yıllık, Kolay yetişen, Uzun süre çiçekli, Az bakım ister
İklim ve konumu : Yarı gölge, Güneşli, Dona yarı dayanıklı, Sahil kesimi, Kuraklığa dayanıklı, Sıcağa dayanıklı
Çiçeklenme zamanı : İlkbahar, Yaz, Sonbahar
Çiçek rengi : Karışık renkli
Türüne göre : saksı ve çiçek tarhı

 

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.