0

KEKİK TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

KEKİK TOHUMU

GELENEKSEL TOHUMU ALINABİLİR

PAKET İÇERSİNDE +250 ADET TOHM BULUNUR 

Kekik, en lezzetli hemen çiçek açmadan önce toplandığında olur. Et yemeklerinde, tavuk ve balıkta tazesi ve kurutulmuşu kullanılsa da tazesinin yaydığı tat ve koku yemeğe apayrı bir lezzet katar. Sağlığa sayısız yararları olan kekik , her evde kolayca yetiştirilebilmesinden dolayı en çok tercih edilen baharlardan biridir.

 

Tohum ekimi

Ilıman kıyı şeridi ve Güney Akdeniz bölgesinde sonbahar sonundan itibaren tohumları dış mekânda ekime başlanabilir. Sert kış ve don gören bölgelerde ekim, son donları takiben doğrudan bahçe toprağına ya da son donlardan 3 hafta önce korunaklı, aydınlık alanda üretim saksılarına yapılır. Zengarden olarak tavsiyemiz ekimi üretim saksılarına yapmanız daha sonra 9 cm çaplı larda fidelediğiniz bitkileri toprağa almanız yada daha geniş saksılarda yetiştirmeye devam etmenizdir.

Nasıl çimlendirilir ?

Tohumları geçirgen, humuslu, nemli toprak yüzeyine ekip, üzerlerini hafifçe toprakla örtün. Bol güneş alan yerde, 19/21 °C derecede, 3-6 günde çimlenir. Çimlenme toprağını nemli tutun. Filizler elle alınabilir boya geldiklerinde dikkatlice, kök çevresi toprağını bozmadan daha geniş 7 cm çaplı saksılara alarak şaşırtın. Şaşırtma işlemi önemlidir, lütfen atlamayın. Bu şekilde daha serin aydınlık bir ortamda fidelenmeleri için gelişmeye bırakın. İki sulama arası toprak yüzeyi açık kahverengiye dönmesini bekleyin. Fidelenen bitkiyi don tehlikesi geçtikten sonra dış mekâna yarı gölge ? güneşli kalıcı yerine taşıyın. Kalıcı yerindeki toprağı bitkiyi taşımadan 3 hafta önce hazırlamanız yerinde olacaktır.

 Torfta fidelemeniz, çimlendirmeniz mümkündür ancak sağlıklı gelişen bir bitki için fideleri bahçe toprağına dikip, fazlaca oynatmadan ve yerini değiştirmeden yetiştirin. En ideali dış mekâna yağmurların yağdığı dönemde taşımaktır. İlk yıl özellikle kurak yaz aylarında susuz bırakmayın. Takip eden yıllarda kökleri gelişerek kuraklığa dayanıklılığı artacaktır.

 Bakımı ve diğer bilgiler

Neredeyse hiç bakım istemez. Geçirgen, kaliteli bahçe toprağında hızla gelişir. Bol güneş alan alanlarda ve yarı gölgede sağlıklı gelişir. Toprak ayırmaz ve pek çok toprak türünde rahatça kök salar. Tamamından tohum alınabilir. Gübrelemeyi bahar başlarında yanmış, elenmiş,  ile yapınız. Şifalı ot ve baharat tarhlarında, saksı ve balkonda, pencere önünde yetiştirmeye uygundur. Çok yıllık bitki, çabuk yayılır bu nedenle toprağa dikimlerde sınırlandırmak gerekir. Kolay çimlenen ve yine kolayca fidelenip, ön uygulama ya da özel bir teknik istemeden çabucak gelişen bir türdür. Pek çok varyetesi vardır.

Nerede yetiştirilir ?

Şifalı ot ve baharat tarhlarında, saksı ve balkonda, pencere önünde yetiştirmeye uygundur. Çok yıllık bitki, çabuk yayılır bu nedenle toprağa dikimlerde sınırlandırmak gerekir.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.