0

KIVIRCIK MARUL TAHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

KIVIRCIK MARUL TOHUMU

PAKET İÇERSİNDE +100 TOHUM BULUNUR

ÖZELLİKLERİ

Kusursuz kompakt ve yuvarlak şekilli lollo bionda marul, popüler lollo rosso kırmızı marulun, yeşil limon renginde kıvırcık varyetesidir. Ekstra kıvırcık yapraklı bu yeşil marul, çıtır çıtır gevrek yapraklara ve lezzetli bir tada sahiptir. Avrupa menşeli bir marul çeşididir.

Lollo bionda marul, hem yaz sıcaklarına, hem de soğuk iklime toleranslı olduğundan çok tercih edilen bir marul türüdür. Lollo bionda marul, ortalama 15 cm. yüksekliğe ve 25 cm. çapa ulaşır. 

RHS Award of Garden Merit ödüllü lollo bionda hem mükemmel şekli, hem de lezzeti ve dayanıklılığı ile bu ödülü layığı ile hak etmiştir.
 
Lollo bionda marulu yüksek fiyatlarla büyük marketlerde bulabilirsiniz, ancak yetiştirmesi ve bakımı çok kolay olan bu marulu neden kendi elinizle bahçe ve terasınızdan sofralarınıza taşımayasınız ki?  Üstelik sadece yaprak olarak da toplayabilirsiniz, dış yapraklarından makasla hasat edildikçe yeni yapraklar vermeye ve bitki gelişmeye devam edecektir. Her bir kök iyi bakıldığında en az 3 ay yapraklanmaya ve hasat vermeye devam eder. 

15-20 günde hasat - bebek yaprak

50-60 günde hasat - baş

Marketlerde satılan ve herbiri birbirinden renkli ve fakat tatları tamamen aynı olan marulları öncelikle unutun. Toprakta yetişmiş, yıkadığınızda lavobonuzu kirletecek, toplarken ellerinizi çamura bulayacak geleneksel marullarla tanışın. Kokusu, aroması, ağzınızda dağılırken ki dokusu derken gerçekten marulun neden bu kadar sağlıklı olduğunu, biraz limon ve zeytinyağıyla nasıl bu denli lezzetli olabildiğini en baştan ve ya da aramızda yaşı yetenler için yeniden keşfedin. İşte bu nedenle lütfen geleneksel sebze tohumlarını gerçek toprakta yetiştirin.

Tohum ekimi

Toprağın işlenebilirliği olduğu sürece yılboyu ekim yapılabilir. İyi bir çimlenme için toprak sıcaklığı 4,4 ºC ile 26,7 ºC arasında, en uygun hava sıcaklığı 24 ºC olmalıdır. Ekimden 6-10 gün sonra tohumlar çimlenir ve toprak yüzüne çıkarlar. Bitkiler 3-4 yapraklı olduğu zaman yastıklarda seyreltme yapılır. Fidelikte yabani otlar ayıklanır, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele yapılır.

Tohum ekim zamanı Akdeniz sahil kuşağında Ağustos-Aralık ayları, dikim Eylül-Ocak aylarıdır. Hasat Ekimde başlar, periyodik olarak çok soğuk kış ayları hariç Haziran sonuna kadar devam eder. Yayla şartlarında tohum Martta ekilir, Nisan, Mayısta dikilir, hasat Temmuz-Eylül aylarında olur.

çimlendirme

Marul her mevsim rahatlıkla ekilebilir. Soğuğa karşı dayanıklıdır. İç mekânda ekip dışarı alınacaksa sadece peat torfa ekin çünkü kökleri hassastır. En iyisi doğrudan yerine ekmektir. 20 cm mesafe bırakarak tohumları, neredeyse yüzeye ekip üzerlerini çok az toprakla bir elek yardımıyla örtün. 1-2 mm geçmesin. 7 günde çimlenirler. Toprağı nemli tutuğunuz müddetçe yaz kış üretebilirsiniz. Organik gübre kullanın, zaman zaman diplerini çapalayarak toprağı havalandırın.

Bakımı ve diğer bilgiler

Salata ve marullar soğuğa kısmen dayanıklı, nemli hava koşullarına gereksinim duyan serin, ılık iklim sebzesidir. Vejetasyon süresi kısa olduğundan Türkiye'nin tüm bölgelerinde yetiştirilebilir. Yazları serin geçen bölgelerde yaz yetiştiriciliği de mümkündür.

Salata ve marullar iyi drene edilmiş, özellikle 25-30 cm.lik toprak tabakasında humusça ve besin maddelerince zengin, tınlı kumlu veya kumlu tınlı toprakları sever.

Fideler 6-7 yapraklı olunca tarlaya dikilirler. Yaprak salata, yağlı baş salata ve marul çeşitleri nispeten daha küçük olduğundan, kıvırcık baş salatalara göre daha dar aralıkla dikilmelidir. Baş salatalarda m2'de 7-12 bitki bulunmalıdır. Genelde karık yönteminde dikim ikili sıralar halinde yapılmalıdır. Fideler sıra arası 30-35 cm, sıra üzeri 25-30 cm olmak üzere dikilirler. Dikim sonrası bitkilere bol can suyu verilmelidir.

Salata ve marulların büyüme periyotları kısa olduğundan gübre istekleri fazladır. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve lerle desteklenen toprakta yetişen marul bol hasat verir.

Nerede yetiştirilir ?

Küçük bahçe ve tarla üretimine uygun. Geleneksel tarım teknikleri ile yetiştiriciliğe uygun

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.