0

MATSUMURAE AKÇAAĞAÇ BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ 5 TOHUMU + TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

MATSUMURAE AKÇAAĞAÇ 5 TOHUM +TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

KIRMIZI YAPRAKLI

JAPON ARNATUM AKÇAAĞACI

ÇOK DEĞERLİ PALMATUM MATSUMURAE VARYETESİ

DANTEL YAPRAKLI

 

PİYASADAKİ DİĞER TOHUMLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYINIZ ÜRÜNÜMÜZ GARANTİLİ VE ÇİMLENME TESTİ YAPILMIŞTIR

NOT: BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ TOHUMUDUR GÖRSELLER BU TOHUM İLE YAPILAN BONSAİ AĞAÇLARIDIR.

 

ÖZELLİKLERİ

 

Ornatum varyetesi akçaağaçlar arasında en değerli ve aranan türlerden biridir. Tohumundan anaç ağacın karakteristik özelliklerini en yüksek oranda alabileceğiniz türlerden biri olup, kıpkırmızı yapraklarını erken dönemden itibaren sergilemeye başlar.

Kırmızı kraliçe olarakta bilenen Acer ornatum, kışın yapraklarını döker. İşin ilginç yanı bu bitkinin kızıl bronz kırmızı yaprakları kadar, kış aylarında yaprak dökmüş halinin güzelliği nedeni ile de yetiştiriliyor olmasıdır. Çok güzel dallanması olan ağaç, kış aylarında bir sanatçının ellerinden çıkmış heykel gibi görüntü sergiler.

Sadece 2 metre boylanır ve bu boya dahi uzun yıllar içinde ulaşır. Bu haliyle mükemmel bir bonsai varyetesidir. Zaten doğal olarak bodur olduğundan uygulama kulaylığı sağlar.

Parlak ve dantel gibi işlenmiş ince yaprakları sonbaharda kıpkırmızı bir renk alır ve ağaç başlı başıan ön plana çıkar. Her bir yaprak derinlemesine oyulmuş 7 lobtan oluşur.

Donlara tam dayanıklı


Tohum ekimi

Tohumlar çimlenmek için soğuk ve sıcak uygulamaya ihtiyaç duyarlar. Çimlendirme tecrübe ister. Ortalama çimlenme yüzdesi %65. Soğuk uygulama istenen tohumlar uygun ortam sağlanarak yılın her dönemi ekilip çimlendirilebilir. Uygulama sonrası çimlenme süresi 21 gün.

 

Bakım:

Nemli asidik toprak seven bitki, gelişmiş saçak köklenme yeteneğine sahiptir. Nemli toprak ve korunaklı fazla rüzgar almayan yerlerde güzel gelişir.

Nasıl çimlendirilir ?

 

Bonsai uygulamalarına uygundur. Saksı performansı yüksektir. Dış mekan ekimlerinde bordürler tercih edilir. Küçük ve geniş alanlara ekilebilir. Aşırı sıcaklarla arası iyi olmayan Acer Palmatumlar daha çok Marmara ve Karadeniz bölgesi ile karasal iklim bölgelerimizde dış mekanda sorunsuz gelişebilirler. Kıyı bölgeler ve sıcak kuşak için bitki yaz aylarında yarı gölgede havadar ve serin bir yerde tutulmalı, asla öğle güneşi altına bırakılmamalıdır. Aşırı sıcak rüzgarlar bitkiyi öldürmesede tüm yapraklarını kısa sürede yakabilir.

Bonsai uygulamaları: Bonsai bir sanat dalıdır. Saksı içinde ağaç yetiştirme, onu şekillendirme ve bakma sanatıdır çok genel olarak açıklayacak olursak. Bu sanat dalı ile ilgilenenler, bonsai uygulamalrı konusunda bolca okuma yapmalı, klüplere ye olmalı ve atölyelere katılarak pratik bilgiler öğrenmelidirler.

Uzun zaman alan ancak geçen zamanı tamamı ile dolduran oldukça keyifli bir uğraş olan bonsai yetiştiriciliği, işe tohumla başlayan kadar fide ile başlayanları da kendine bağlar.

Diğer

Soğuk ve sıcak uygulama:

Ön uygulama: Tohumları 50-60 derece sıcak suya koyun ve 24 saat bekletin. Su çekmeyen tohumlar olması durumunda suyu değiştirin ve bir 24 saat daha suda bekletin.

Soğuk uygulama: Suda bekleyen tohumları nemli vermicülit ya da steril torf içinde +5 derece sıcaklıkta ( buzdolabında ) 90 gün arası nemli torf ya da vermikülit içinde bekletin.

Çimlenme: Soğuk uygulamadan geçen tohumları 1 cm derine çimlenmelerini istediğiniz yere, çimlenme saksısına dikin. Elinizle toprağa tutunması için hafifçe bastırın, sulayın ve aydınlık sıcak bir yere alın. Çimlenme 21 gün içinde gerçekleşecektir.

Alternatif yöntemler: Sonbahar sonunda tohumları yukarıda belirtilen suda bekletme işleminden hemen sonra açık alanda içi temiz torf ve elenmiş temiz toprak karışımı ile dolu derince saksılara dikin. Sulayın. Toprağın nemini kaybetmemesi için diğer bitkilerinizi sularken arada bir kontrol edin ve gerekirse sulayın. Kış aylarında sulamayı azaltın ve sadece yağmur suyu alabileceği bir yere alın. Saksı üzerine kar yapması korkulan değil aksine arzulanan bir durumdur. Karsuyu çimlenmeyi tetikler. Soğuk kış aylarını nemli toprak içinde geçiren tohum baharla birlikte doğal yollarla kendiliğinden çimlenecektir.

Alternatif yöntemler: GA3 gibberellic asit ( kullanmadan önce satın aldığınız ziraatçınıza dozaj konusunda  danışınız ) çözeltisine tohumları yatırın ve içlerine su almalarını bekleyin. Tohumlar içlerine su alıp şişmeye başlar başlamaz, çözeltiden çıkartın. Daha uzun süre bekletmeniz tavsiye edilmez. Tohumları bu şekilde aydınlık, ılıman bir yerde çimlendirme saksınıza dikin ve sulayın. Çimlenme ön ve soğuk uygulamaya gerek kalmadan gerçekleşecektir.

GA3 gibberellic asit 1935 yılında Japonyada pirinç tarlalarında bazı pirinç bitkilerinin diğerlerinden daha fazla uzamasının nedeni araştırılırken bulunmuş, doğal bir bitkisel hormondur. Bu hormon tohumun çimlenmesini engelleyen radikalleri elimine ederek tohumun çimlenmesini sağlar.

Acer tohumları için önerilen dozaj: 150mg GA3 ü 200 ml suda çözün ve tohumlarınızı 24 saati aşmayacak şekilde çözeltide bekletin. Çentik atılan tohumların suyu içlerine almaları daha hızlı olacağından, şişmelerine göre 4-6 saat arasında bekletme yapın. Suyun ısısı oda sıcaklığında olmalıdır.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.