0

MİS KOKULU FESLEĞEN TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

MİS KOKULU FESLEĞEN TOHUMU-TUNANA FESLEĞENİ

HAFİF AROMALI MİS KOKULU

YUKSEK SAKSI PERFORMANSI

ÇALI TİPİ 

KÜRESEL ŞEKİLLENİR

PAKET İÇERSİNDE 100 ADET TOHUM BULUNUR

Yunan fesleğeni tohumu, Yunan fesleğeni çalı tipi fesleğenin geliştirilmiş bir varyetesidir. Kompakt, derli toplu, küresel şekillenir. Bu nedenle sanki özel olarak biçilmiş gibi güzel bir görüntü sergiler. Bu nedenle muhteşem bir saksı fesleğeni varyetesidir. Bitki parlak yeşil, mis kokulu ve aromalı sayısız minik yapraklarla bezelidir. Yaprak boyutu 1 cm. den daha küçüktür.

Yunan fesleğeni İtalyan emsallerinden daha hoş ve daha tatlı koku ve aromaya sahiptir. Aromatik, taze ve çok hafif baharlı yaprakların tadı hafif karanfil ve anason tadındadır. İtalyan mutfağında çok yaygın olarak kullanılan yunan fesleğeni,  dünya mutfaklarında hak ettiği yeri kazanmıştır. Pesto sosu yapımında en çok tercih edilen fesleğen varyetesidir. Domates soslarında ve pizzalarda lezzet arttırıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem yaprakları hem de bitkiden elde edilen esanslı yağ çeşni vermek amacı ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Muhteşem güzellikteki şekli ve kokusu, Yunan fesleğenini tüm bahçecilerin olmazsa olmazı yapmaktadır. Şifalı ve aromatik bitki bahçeleri, bordürler, yürüyüş yolları kenarları, balkon ve teraslarda saksılarda yetiştirmek için uygundur. Sivrisineklere karşı da muhteşem bir koruyucudur.

 

Tohum ekimi

İç mekanda yıl boyu, dış mekanda bahar aylarında ekimi gerçekleştirilir.

Nasıl çimlendirilir ?

Tohumları toprağı iyi hazırlanmış, yabancı tohum ve hastalık bulunmayan ekim tarhlarına, tohum kalınlığının 3 katı derine ekin. Sulayın. Çimlenme 18-22 derecede nemli toprakta gerçekleşir. Fesleğen tohumları çimlenene dek toprağın nemli kalmasını isterler.

Gerekirse çimlenme gerçekleşene dek saksının üstünü ışık geçiren bir naylonla kapatabilirsiniz. Bu halde aydınlık, doğrudan öğle güneşi almayan sıcak bir yere saksınızı yerleştirin. Çimlenme gerçekleşene dek her gün naylonu açarak havalandırın ve toprağın nemini elinizle kontrol edin.

Çimlenme gerçekleşip ilk filizler gözükür gözükmez naylonu kaldırın. Çimlenme uygun koşullarda 7-14 gün içinde gerçekleşir.

Püf Noktası:

Fesleğen, adaçayı  ve nane gibi bitkilerin dallarını kesip baş aşağı gelecek şekilde asarsanız, küflenme ve dağılma olmadan yapraklarını kolaylıkla kurutabilirsiniz. İyi hava akımı olan sıcak bir yerde bir haftada kururlar. 

Bakımı ve diğer bilgiler

Aromatik bitkiler yoğun bir bakım istemezler. Sanılanın aksine hasat edilip biçildikçe güçlenir ve daha güzel gelişirler. Aromatik bitkilerin çoğu normal bahçe toprağında sıkıntısız büyürler. Yapı marketlerden alınan torflarla yetiştiricilikte mutlaka toprak bazlı torf alınmalı yoksa alınan torfa bahçe toprağı ilave edilmelidir. Toprak aromatik bitkilerin tadını ve kalitesini etkileyen ilk faktördür.

2. faktör ise güneştir. Ne kadar uzun saatler doğrudan güneş alırlarsa aromaları o denli yoğun olur. Sabah erken saatlerde hasat ettiğiniz aromatik baharatınız ile öğle güneşinde topladığınız bahar arasında tat ve aroma farkı olacaktır.

Kuraklığa dayanıklı olsalarda saksı yetiştiriciliğinde düzenli sulama esastır ve 3. faktördür. Düzenli sulanan, bol güneş alıp, sık sık hasat edilen aromatik bitkiler, şifalı baharat tarhlarınızı ve saksılarınızı doldurup taşarlar ve yıllarca sağlıklı bir şekilde sizin sağlığınıza gelişirler.

Nerede yetiştirilir ?

Küçük bahçe ve tarla üretimine uygun. Geleneksel tarım teknikleri ile yetiştiriciliğe uygun. Saksı bahçeciliğine uygun.

Geleneksel tohum

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyvesinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.


SATIŞTA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENDİRME TESTLERİ YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.