0

SALKIM AKASYA BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ 10 TOHUMU + TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

SALKIM AKASYA 10 TOHUM +TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

AŞAĞI DOĞRU SARKAN DALLAR

PİYASADAKİ DİĞER TOHUMLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYINIZ ÜRÜNÜMÜZ GARANTİLİ VE ÇİMLENME TESTİ YAPILMIŞTIR

NOT: BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ TOHUMUDUR GÖRSELLER BU TOHUM İLE YAPILAN BONSAİ AĞAÇLARIDIR.

DONA KARŞIDAYANIKLI 

ÇİT VE PERDELEME BİTKİSİ

ÖZELLİKLERİ

 

Etkileyici, sarkan, yoğun ve sıkı dallanan yapısı ile ortalama 6 metre boylanıp, 3 metre ene erişen akasya varyetesidir. Çok küçük, 2-3 cm boyundaki parlak ve oval yaprakları, açık sarı top şekilli çiçekleri vardır. Benzersiz bir çit ve perde bitkisidir. Budamaya çok iyi gelir.

 

Akasyalar hakkında:

Akasyalar tüm Dünya'ya yayılmış, hoş kokulu çiçekleri ile Kış ve Bahar aylarında baş döndüren bir güzellik sergiliyen ağaçlardır. Çoğu donlara dayanıklı olsa da bahçelerin Güneye bakan ılıman köşelerinde yetişmekten hoşlanırlar.

Çiçekleri sarı, beyaz ve hatta kırmızı olan cinsleri vardır. Dünya üzerinde 800 e yakın türü ile en geniş ağaç ailesinden biridir. Bakımı zahmetsiz olup, kuraklığa yüksek dayanıklılık gösterir. Bir kez yerine yerleşip kök salan akasyayı bir daha geri kalan yaşamı boyunca bakım yapmadan yetiştirebilirsiniz.

 

Tohum ekimi

Yılın her dönemi kapalı mekanda ekimi yapılabilir. Kolay çimlenir.

Nasıl çimlendirilir ?

 Tohumları ekmeden önce yan taraflarından küçük derin olmayan bir çentik atın. Bu işlem kalın tohum kapuğun da tohumun içine su almasını sağlayacak küçük bir delik açmak için yapılır. Bunun için keskin bir maket bıçağı kullanabilir, ya da tırnak törpüsü ile kabuğun bir yanını iç çekirdek görünene dek törpüleyebilirsiniz. İç çekirdek görünür görünmez işlemi durdurun. Unutmayın amacınız küçük bir delik açmak ve sadece kabuğu inceltmek. Asla iç çekirdeğe zarar vermeyiniz.

Tohumlara çentik atma işleminden sonra tohumları, ılık içme suyu dolu bir bardakta ortalama 24 saat bekletin. Su yüzünde kalmış ve şişmemiş tohumlar olursa suyu değiştirip işlemi bir 24 saat daha tekrarlayabilirsiniz.

Suda beklemiş tohumları daha önceden hazırlamış olduğunuz çimlendirme saksılarına ya da kasasına ekebilirsiniz. Temiz, içinde yabancı tohum ve hastalık barındırmayan nemli torf yüzeyine ekeceğiniz tohumların üzerini tohum kalınlığının 3 katı kalınlıkta elenmiş torfla örtün ve elinizle hafifçe tohumların torfa tutunması için bastırın ve sulayın. Torfun nemini kaybetmemesi için üretim saksısının üzerini ışık geçiren bir naylonla ya da streç filmle kaplayabilirsiniz. Bu şekilde ekim yaptığınız üretim saksınızı aydınlık ama doğrudan güneş almayan bir yere yerleştirin. Çimlenme 22-25 derece arası sıcaklıkta ortalama 2-3 haftada gerçekleşecektir.

Çimlenme sonrası kap üzerinde plastik örtü var ise bu örtüyü her gün yavaş yavaş açarak bitkinin dış ortamla uyum sağlamasını sağlayın. Örtüyü birden açmayıp bunu 3-4 güne yayarak, örtünün bir köşesinden başlayarak gerçekleştirin.  

Genç filizler ilk gerçek yapraklarını verdiklerinde artık yavaş yavaş fidelemek için 15 cm çaplı saksılara, torftan köklerini zedelememeye dikkat ederek çıkartıp dikebilirsiniz. Bu saksılarda gelişip, güçlenen fideleri son don tehlikesi geçtikten sonra kalıcı yerlerine alabilir ve yetiştirebilirsiniz.

İlk yapraklarını veren bitkiye bu dönemden itibaren seyreltilmiş dengeli sıvı gübre vermek, ağacın daha sağlıklı ve güçlü gelişmesine olanak verir. 

Bakımı ve diğer bilgiler

Her türlü toprakta rahat gelişim gösterir. Kış sonunda, çiçeklenme döneminde ve sonbahar girişinde toprağına organik maddece zengin yanmış çiftlik gübresi karıştırmak, bahar girişinde dibini çapalamak bitki gelişimi açısından fayda sağlar.

Nerede yetiştirilir ?

Türkiye genelinde yetiştirilebilir. Donlara dayanıklıdır.

 

Acacia türleri fidelendikten sonraki ilk yıl dış mekanda dondan korunaklı bir alanda gelişmek isterler. Bu nedenle kalıcı yerine dikim yapmadan önce mutlaka tedbir alınız.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.