0

SARI PARMA SOĞAN TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

SARI PARMA SOĞAN 

GELENEKSEL TOHUMU ALINABİLİR

KURU SOĞAN

PAKET İÇERSİNDE +50 ADET TOHM BULUNUR 

Geleneksel İtalyan kuru soğan tohumudur. Uzun gün varyetesi, hafif oval, depolamaya dayanıklı, altın sarısı kabukludur. En popüler sarı soğan varyetesi olan dorata di parma soğanı bu sezon mutlaka denemenizi öneririz. 

 

Tohum ekimi

Ön uygulama istemez.

Çimlendirme

Ekim sırasında toprak sıcaklığının 10-12 ºC olması gerekir. Tohumlar kendi kalınlıklarının 3-4 katı derine ekilmeli ve üzerleri elenmiş havalandırılmış torf toprak karışımı ile örtülmelidir. Ekim sonrası toprak derhal derinlemesine sulanmalı, çimlenmeye dek toprak nemli tutulmalıdır. Çimlenme 7-21 günde 14-22 derece arası sıcaklıkta nemli toprakta görülür.

Bitki fide sıra aralığı 20-30 cm olmalıdır. Bitkiler 10 cm yüksekliğe geldiğinde sıra üzeri mesafeyi ayarlamak için elle seyreltme yapılır. Sıra üzeri mesafe 2-3 cm, iri çeşitlerde 5 cm olmalıdır.

Bakımı ve diğer bilgiler

Bitkinin erken gelişme devresinde serin havaya gerek vardır. Baş bağlama ve başın büyümesi için sıcaklığın fazla olması şarttır. Erken gelişme devresinde ortalama sıcaklık 12,8 ºC olmalıdır. Baş bağlamaya başladığı zaman 21 ºC, başın olgunlaşması için 24-27 ºC optimum sıcaklıklar istenir. Soğan bitkisi -8, -10 ºC sıcaklıklara dayanır. Gün uzunluğu istekleri çeşitlere göre değişir. Erkenci çeşitler 10-12 saat, geççi çeşitler için 13-15 saat gün uzunluğu gereksinimi vardır. Akdeniz sahil kesimi için sonbahar ekimi yapılan yerlerde kısa gün soğanları seçilmelidir.

Dikimden başlayarak 10-15 cm boydan sonra ot alma ve toprağı kabartma amacıyla 1. çapa yapılır. Bitkinin gelişme durumuna göre 3-4 çapa yapılabilir. Soğan dengeli gübrelerle beslenmelidir. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler velerle desteklenen toprakta yetişen soğan yüksek kalitede ve bol hasat verir.

Nerede yetiştirilir ?

Tarla ve bahçe yetiştiriciliğine uygun.

Geleneksel tohum

Bu ürün geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Çiçek başı geçtikten sonra oluşan tohum keselerinden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız.

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.