0

T-REX FAUCARİA SUKULENT TOHUMU

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

FAUCARİA TOHUMU KARIŞIMI

MİNİ SUKULENTTE GÖREBİLECEĞİNİZ EN ETKİLEYİCİ ÇİÇEKLERİ AÇAR

DİKEN GİBİ GÖZÜKEN FAKAT YUMUŞAK OLAN UZANTILARI İLE 

YIL BOYU GÖSTERİŞLİ VE İLGİ ÇEKİCİ KOLLEKSİYON SUKULENTİ

PAKETTEKİ TOHUM ADETİ +10 TOHUM

 

Tohumdan yetiştirmesi kolay sukulent bitkilerden biridir. Tohumdan kolay, hızlı ve çabuk gelişir. Sukulent yapılı gövde bir biri içinden çıkan ve yukarı bakan yapraklarla gelişir. Çiçekler tam gövde ortasından sürgün ucunda açarlar. Yaprak kenarlarında bulunan diken benzeri uzantılar yumuşak olup, karşıdan bakıldığında diş benzeri bir görüntü verirler.

Çiçekleri genelde sonbahar aylarında Kasım Ocak ayları arası açarlar ve aylarca bitkiyi süslemeye devam ederler. Yerini sevdiğinde ve iyi bakıldığında bahar aylarında da çiçek açar. Faucaria sukulent bitki yetiştirmek isteyenlerin ve yeni başlayacak olanların ilk tercih etmesi gereken basit, kolay ve hızlı gelişen sukulent bitki türlerinin başında gelir.

Dikim yeri :   Saksıda ve yarı gölge, yaz aylarında aşırı güneşten sakının.
Önerilen: Salon bitkisi
Toprak :  Kaktüs ve sukulentlere özel toprak karışımı. 
Büyüme hızı :  Hızlı
Çiçeklenme dönemi : Sonabahr, kış dönemi
Dona dayanıklılık : Donlara dayanıksız
İklim kuşağı :  
Ömrü :  Çok yıllık

Tohum ekimi

Çimlendirme için ön uygulama istemez.

Dikkat : Kaktüs ve sukulent grubundaki tohumları pek çok çimlendirme yöntemi vardır. Tamamen elenmiş ponzadan oluşan toprağe da ekim yapılabileceği gibi, geçirgen, süzekliği artırılmış torf karışımlarına da ekim yapılabilir.

Geçirgenliği yüksek, steril içinde yabancı tohum barındırmayan ekim toprağını havalandırarak, üretim saksılarına doldurun.

Ekim toprağını sulayarak 15 dakika suyun süzülmesini bekleyin. Tohumları yüzeye serperek ekin. Üzerlerini torf yada toprakla örtmeyin ya da çok ince bir tabaka elenmiş torf serpip elinizle tohumları hafifçe bastırın zira çimlenmek için tohum ışığa ihtiyaç duyar. Çimlenme gerçekleşene kadar toprak nemli kalmalıdır. 18-25°C de 1-2 hafta arasında aydınlık, doğrudan öğle güneşi almayan ortamda çimlenme gerçekleşir.

Çimlenmeden sonra her sulama arasında toprağın üst yüzeyinin kurmasına izin verilmeli ve sulama derinlemesine yapılmalıdır. Üstü kapalı, nemi hapseden alanlarda çimlenme gerçekleşse dahi hava akımı sağlanmazsa fideleri kaybedebilirsiniz.

Çimlenme ertesi bitkinin gelişip, elle alınabilir boya gelmesine ve ilk dikenlerini çıkarttığı döneme dek bekleyiniz. Çoğu yetiştirici, ekim toprağını geçirgen, kaktüs yetiştirmeye uygun topraktan seçmekte ve üzerine 2-3 mm kalınlığında elenmiş torf serip ekimi bu toprağa yapmaktadır. Bu sayede kaktüslerin gelişmesi için şaşırtma yapmamakta ancak bu üretim saksısında 4-5 ay gelişmelerine izin vermektedir. Kaktüs ekim ve yetiştirme saksılarının altında mutlaka tahliye delikleri olmalı fazla su akıp gitmelidir.

Yeterli boya eriştiğine inandığınız fideleri, küçük kaktüs saksılarına tek tek şaşırtabilirsiniz. Kaktüs ve sukkulent bitkileri asla çabuk büyüsünler diye geniş ve büyük saksılara dikmeyiniz. Bu yarardan çok zarar verir. 5.5 cm çaplı mini kaktüs saksıları bitkinin ilk 1-2 yılını geçirmesi için yeterlidir.

Bakımı ve diğer bilgiler

Kullanacağınız toprak kireçli olmasın. Kumlu ve geçirgenliği yüksek olsun. Sukulent saksılarına su verildiğinde su hiç göllenme yapmadan, tüm saksı toprağına yayılıp, hızla saksının tahliye deliklerinden tahliye olmalıdır. Bunu sağlamak için dikim toprağına; cüruf, küçük çakıl, ponza ve benzeri geçirgenliği artırıcı malzemelerden karıştırmanız akıllıca olacaktır. Satışımızda olan ve kendi fidanlığımızda üretim için kullandığımız kaktüs toprağımızı, rahatlıkla sukulent ve kaktüslerinizde kullanabilirsiniz.

Bitki en güzel saksıda yetiştirilir. Gübreleme satışlarımızda olan Akıllı gübrelerle yapılırsa yıl boyu bitki tüm ihtiyacını karşılayabilir. Bunun haricinde sıvı dengeli gübrelerle bahar boyunca gübreleme yapmak doğrudur.

Sulama saksı altından yapılmalı, bitkiye olabildiğince az su değdirilmeye çalışılmalıdır. Bahar sonu ve sonbahar başındaki yağmurlu günlerde ( yani hava sıcak ve yağmurluyken ) bitki yağmur alabileceği bir yere koyulmaktan ve yağmur almaktan hoşlanır. Kış aylarında sulama azaltılmalı, asla soğuk dönemde toprağı ıslak şekilde dona maruz kalmamalıdır. Bunun için kış aylarında yağmur almayan, soğuk rüzgarlardan korunaklı kuytu köşeler tercih edilmelidir.

Tüm sukulent bitkilerde geçerli sulama tekniği: Sulama yapıldığında bol ve derinlemesine, saksının içini dolduran tüm toprağın suya doyduğundan emin olunacak kadar bol yapılmalıdır. Eğer alt toprak kuru kalmış olabileceği düşünülür ise ilk sulamadan 15 dakika sonra yeniden ve bol temiz su ile bitki sulanmalıdır.

Bu şekilde sulama yapıldıktan sonra bitkinin yeniden sulanması için dikim toprağının tamamen kuruması beklenmelidir. Toprak kuruduğunda ya da kurumaya yakın olduğunda sulama yeniden ve tıpkı tarif edildiği gibi bolca yapılmalıdır. Bu sulama tekniği en ideal ve doğru teknik olup, 2-3 günde bir düzenli sulama ya da azar azar ama sık sulama sukulent bitkilerin zayıflamasına ya da hastalık kapmasına yol açar. Genel inanış kaktüs ve sukulentlerin az su sevdikleri, sulandıklarında da az miktar sulanmaları gerektiği yününde olsa da bu tamamen hatalı bir uygulamadır. Sulama bu bitkilerde daima bol ancak saksı toprağı her kuruduğunda yapılmalıdır. 

Nerede yetiştirilir ?

Saksıda da yetiştirilebilir. Kapalı mekanda yetiştiriciliğe uygundur. Ülkemizde Adana, Mersin, Antalya gibi Güney, ya da Köyceğiz, Datça, Bodrum gibi mikroklima bölgelerinde, Güneye bakan cephelerde yılboyu dışarıda yetiştirilebilir.

Toprak karışımı tavsiyeleri:

Sukulent ve kaktüslerde toprak olabildiğince geçirgen ve süzek olmalıdır. Eğer hazır toprak karışımlarından almak istemez ve kendi karışımınızı kendiniz yapmak isterseniz kullanabileceğiniz malzeme ve oranları ile ilgili tavsiye niteliğinde bilgilendirmedir. Toprak karışımları her yetiştiricide farklı sonuçlar verebilir. Bitki sağlığı sadece toprak karışımı ile değil, ortam, besleme, sulama ve ışık faktörlerine doğrudan bağlıdır.

Kendi karışımınızı hazırlarken mutlaka geçirgenlik ön planda olmalıdır. Toprak karışımınızı bu bitkilere uygun geçirgenlikte hazırlamak için kullandığınız malzemenin en az yüzde 50 si ponza, dalaman çakılı, lav taşı, perlit gibi geçirgenliği artıran malzemelerden oluşmalıdır. Örneğin lithops gibi bitkileri sadece elenmiş ponzada yetiştirmeniz mümkündür. Ancak böyle bir seçimde sulama çok iyi takip edilmeli bitki susuz bırakılmamalıdır.

Genel karışım oranları: % 40 torf + % 40 elenmiş ponza + %10 hindistan cevizi torfu + %10 perlit

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.