0

TOHUM ÇİMLENDİRME TORFU ÖZEL NPK KATKILI PROFESYONEL ÇİMLENDİRME TORFU 20 LİTRE

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

TOHUM ÇİMLENDİRME TORFU NPK KATKILI

20 LİTRE

İÇİNDE YABANCI TOHUM VE HASTALIK BULUNDURMAZ

PROFESYONEL KALİTEDE STRERİL TORF

 

Yurtdışın'dan ithal, içinde tohumun çimlenmesini tetikleyici, çimlenme sonrasıda sağlıklı fide oluşumunu destekleyen NPK katkılı, BAHÇE LİFE Proçimlendirme torfunu beğeninize sunuyoruz.

Çok ince elekten geçen ve tohumun nem ve oksijen alması için ideal ortam yaratan çimlendirme torfu sayesinde tohumlarınızı daha yüsek bir oranda çimlendirebilirsiniz. İçinde yabancı tohum ve hastalık barındırmadığından, torfta yeşeren filizlerin sizin ektiğiniz tohumlar olduğunu bilirsiniz. Zira normal bahçe toprağına ya da daha önceden kullanılmış saksı toprağına ekimlerde sık karşılaşılan yabancı tohum çimlenmesi, steril çimlendirme torfunda karşılaşmayacağınız bir durumdur. Bu da size zaman ve para kazandırır.


Proçimlendirme torfu, yüksek miktarda üretim yapan seralar için geliştirilmiş mucize bir formülasyon içeriyor. Malum, özellikle ticari olarak bitki üreten tesislerin en büyük gideri, bitki üretiminde en pahalı girdi olan tohumdur. Dünyanın her yerinde çok değerli olan tohumlardan, en yüksek verimi alabilmek için profesyonel üreticilerin kullandığı, ve özel üretilen bu karışımı kullanırken, dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. 


ÇİMLENDİRME TORFU NASIL ETKİN VE DOĞRU OLARAK KULLANILIR?

 Çimlendirme torfları, tohumun çimlenmesine ve sağlıklı ilk kök gelişimine yardımcı olmak için , ince elekten geçmiş, torflardır. Çimlenen tohumlar ilk gerçek yapraklarını verdiklerinde- ikinci çift- şaşırtılmalı, çimlendirme torfundan alınmalıdır.Şaşırtma işlemi saksıyı farklı ısı ve ışık alan bir mekana taşıyarakta yapılabilir. Filizin sağlıklı ve hızlı gelişmesi için bu şarttır.

Torf sizin elinize neredeyse kuru olarak gelecektir. Tohumları torfa ekmeden önce ıslatmanız doğru olacaktır. Ekim torfunun nemli olması, çimlendirmeyi destekler. Bu nedenle torfa ekim yapmadan önce kuru halde üretim saksılarınızı doldurun ve derinlemesine iyice sulayın. Ekimden önce en az 15-20 dakika suyun süzülmesini ve torfun fazla suyu atmasını bekleyin ve ekimi gerçekleştirin.

Çimlenme torfunu daha ekonomik kullanabilmek için , dış mekan ekimlerde, ekim saksılarını, yarıdan fazlasını geçirgen, havalanmış, yabancı otlardan arınmış toprakla doldurup, üst kısmına 2-3 parmak kalınlığında pro-çimlendirme torfu koyabilirsiniz. Ekimi bu torfa yaptığınızdan, çimlenme özel torf içinde gerçekleşecek, bitki daha sonra sizin koyduğunuz toprağa kök salacaktır. Bu tür işlemlerde şaşırtmayı, filizi köklerini toprak dışına çıkartmadan başka saksıya taşıyarak yada saksı yerini değiştirerek yapabilirsiniz.


İçerik

Ayrışma derecesi (decomposition) :H2-H5 pH değeri (H2O) yaklaşık :3.0-3.5
Porosity ağırlığının :% 95-99 Hacim ağırlığı (kuru halde) : Organik madde oranı (kuru halde) :% 95-99
Nem oranı :% 40-50 
Hava iletkenliği oranı :% 16-5
Azot (N) : Toplam Azot ağırlığının :% 0.9-1.1 Fosfor (P2O5) : Toplam Fosfor ağırlığının :% 0.02-0.1 Potasyum (K2O) : Toplam Potasyum ağırlığının :% 0.03-0.05 
Organik Karbon (C) ağırlığının :% 55-60
EC elektrik iletkenliği :

Genel çimlendirme

Tohumlar nem, ısı ve ışık üçlüsü doğru oranda bir araya geldiğinde çimlenirler. Her bitkinin tohumu farklı şartlar altında çimlendiğinden mutlaka size gelen bilgi kartlarındaki çimlendirme bilgilerine uyunuz. Birbirinden değişik çimlenme ihtiyacı olan bitki tohumlarını aynı ortamda ekmek ve sonuç elde etmek mümkün değildir bunu unutmayınız.

Tohumlar genel olarak kendi kalınlıklarının 3 katı derine ekilmelidir. Ancak toz gibi küçük taneli tohumlar çimlenme torfunun yüzeyine ekilirler ve asla gömülmezler. Bu tğr tohumları ektikten sonra elinizle hafifçe torfun yüzeyine bastırmak tohumların torfa daha iyi tutunup nem almasını kolaylaştırır.

Çimlendirme torfu mutlaka ekim öncesinde derinlemesine sulanmalı tamamen ıslanıp nem aldığından emin olunmalıdır.

Çimlenme için ısı önemidir. Nemli torfa ekilen tohumların cinsine göre farklı ısılarda çimlenme gerçekleşir. Çimlendirme bilgi kartlarında her tohumun, o tohuma özel çimlendirme ısı değeri yazılmış olup bu ısı değerine uymak önemlidir. Örneğin lupin bitkisinin tohumları 18-22 derece arası yüksek bir oranda çimlenirken, aynı tohumlar ısının 28 derecenin üzerine çıktığı dönemlerde hiç çimlenmezler. Tohumlar tamamen aynı oldukları halde ısı onların çimlenmelerni belirler. Bu nedenle size bilgi kartlarında hangi mevsim ekeceğinizden çok hangi ısıda çimlendikleri yazılmıştır.

Genel olarak tohumlar çimlenmek için aydınlık, asla doğrudan öğle güneşi görmeyen, 14-24 dereceler arası, havadar ve nemli bir ortam isterler. Ancak belirtildiği gibi bilgi kartlarına riayet edilmelidir.

İlk çimlenmeden sonra torf nemini korumalı ve sulama devam etmelidir. Bitki gelişip ilk gerçek yapraklarını verdiğinde sulama azaltılmaya başlanmalı ve sulamalar arası toprak yüzeyinin hafifçe kurumasına izin verilmelidir.

** Çimlenme ertesinde toprak yüzeyinde oluşacak mantar hastalıklarını engellemek için mutlaka havadar bir yere üretim saksınızı taşıyınız ya da sıvı mantar ilaçları ile spreyleme yöntemi ile saksıları ilaçlayınız. Bu halk arasında " çökerten " olarak bilinen ve yeni çimlenmiş filizlerin bir gecede yan yatarak kurumasına sebep olan bir mantar hastalığını engellemenize olanak verir.

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.