0

ULMUS PARVİFLORA BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ 25 TOHUMU + TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

ULMUS PARVİFLORA AĞACI 25 TOHUM +TOPRAK +SAKSI GARANTİLİ SET

 

PİYASADAKİ DİĞER TOHUMLAR İLE KARŞILAŞTIRMAYINIZ ÜRÜNÜMÜZ GARANTİLİ VE ÇİMLENME TESTİ YAPILMIŞTIR

NOT: BONSAİ YAPILABİLİR AĞAÇ TOHUMUDUR GÖRSELLER BU TOHUM İLE YAPILAN BONSAİ AĞAÇLARIDIR.

 

ÖZELLİKLERİ


Ulmus parvifolia, çok hızlı gelişen, iyi dallanan ve budama, şekillendirme gibi bonsai uygulamalarına çok kolay tepki veren bir ağaçtır. Çin karaağacı olarak bilinir. Ana vatanı Japonya, Kore ve Çin olan ağacın bonsai uygulamalarında çok tercih edilmesinin en büyük sebebi hızlı gelişip gövde yapması ve çok verimsiz topraklarda dahi sağlıklı gelişme yeteneğidir.

Ulmus parvifolia -30 derece soğuklara dayanıklıdır. Normalde yaprak döken bitki, bu soğuklukları görmediği ılıman Akdeniz kuşağında ise yaz kış yeşil kalır. Ancak iç bölgeler ve Doğu bölgelerinde kışı dışarıda geçiren ulmuslar o zaman yapraklarını dökerler. Yapraklar soğukla birlikte turuncu ve kızıl renk alırlar. 

Isıya da dayanıklı olan Ulmus, tüm Türkiye genelinde yetiştirilmeye uygundur.

Dış mekan doğrudan toprağa ekimlerde bitki hızla gelişir. Toprağa dikimlerde derine kök atan bitki yeterli besine ulaştığından yaprakları biraz daha genişler. Oysa bonsai uygulamaları ve saksı yetiştiriciliğinde tam tersi yapraklar küçülür ve sıklaşır.

Ulmus fidesi, bonsaiye yeni başlayanlar kadar uzmanlarında severek yetiştirecekleri, hataları affedici, kendini kolay ve hızlı toplayan ve hızlı sonuç alınabilecek ender yaprak döken bitkilerden biridir. 

Dikim yeri :  Güneşli, yarı gölge ve gölgede

Önerilen: Bonsai, saksı ve bahçe yetiştiriciliğine uygun

Toprak :  Toprak geçirgen ve kumlu

Büyüme hızı :  Çok hızlı

Çiçeklenme dönemi :  Ağustos ayından Eylül ayına

Dona dayanıklılık : Donlara tam dayanıklı

Ömrü :  Çok yıllık

Tohum ekimi

Çimlendirme soğuk uygulama gerektirir. Uygulamasız ekimler de Ekim zamanı Kasım sonudur. Bu tarihe kadar tohumlar gönderildiği steril kilit poşet içinde buzdolabının meyve sebze bölümünde ya da + 5°C de saklanmalı, ışık ve nemden uzak tutulmalıdır.

Nasıl çimlendirilir ?

Tohumları ekmeden önce soğuk uygulamaya tabi tutun. Bunun için 24-48 saat arası ılık içme suyunda bekletiniz, bu süre zarfında batmayan tohumları +24 saat daha ılık suda bekletmeye devam edin. Bu tohumları NEMLİ steril torf, vermikülit ya da perlit içinde plastik bir poşet içinde 3 ay buzdolabının alt raflarından birine koyarak soğuk uygulamaya alın (buzluğa koymayınız). 3 ay sonra tohumları çıkartarak, hazırladığınız nemli ve temiz toprakla doldurulmuş saksılara 1 cm derine ekin. Saksıları havadar, nemini koruyarak 15-20 °C derece sıcak bir yere yerleştirin. Daha sıcak olmamasına dikkat edin. Çimlenme genelde 2-4 hafta arasında gerçekleşecektir. Genç filizleri susuz bırakmayın ancak aşırı sulamaktan da kaçının. Toprağın nemli olması yeterlidir. 10-15 cm boylanan filizleri daha geniş 12-15 cm derince saksılara alarak fideleyin. Fideleme işlemi daima daha serin yarı gölgede yapılmalıdır. Öğle güneşinden genç fideleri koruyun. Fidelenen bitkileri son don tehlikesi geçtikten sonra dış mekânda kalıcı yerlerine, bonsai uygulamalarında ise daha alçak yayvan eğitim saksılarına alarak yetiştirin. Saksılara ilk 1.5 yıl boyunca humuslu zengin bahçe toprağına yüzde 30 torf karıştırarak toprak hazırlanmalı, Bonsai toprağı kök eğitimi denen bu evrenden sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Tüm bu aşamalarda toprağın ve tüm malzemelerin temiz olması gerek kök gerekse tohumun çürümemesi için gereklidir.

Yukarıdaki uygulamayı yapmadan tohumları çimlendirmek için sonbahar sonunu bekleyin. Isı 10°C altına düştükten sonra yağmur da alan bir yere yerleştirdiğiniz geniş saksılara ektiğiniz tohumlar baharla birlikte çimlenecektir.

Bakımı ve diğer bilgiler

Bitkiyi susuz bırakmayın ancak aşırı sulamaktan da kaçının. Toprağın nemli olması yeterlidir

 

Saksıya uygun bonsai bitkisi, kaya bahçesi bordür ve tarhlar uygun.

 

SATIŞDA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENME TESTİ 
YAPILDIKTAN SONRA PAKETLENMİŞTİR.
TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.