0

ZAHTER TOHUMU SATER OTU YAZ ZAHTERİ

Hızlı Gönderi
Kapıda Ödeme
Taksitli Alışveriş

ZAHTER TOHUMU SATER OTU YAZ ZAHTERİ

ŞİFALI VE LEZZETLİ

SATER OTU

YAZ ZAHTERİ,YALANCI KEKİK

DOĞAL AFRODİZYAK

GELENEKSEL

PAKET İÇERSİNDE +250 ADET TOHUM BULUNUR

 

KENDİ ŞİFALI BİTKİLER BAHÇENİZİ KURUN
İSTER SAKSILARDA İSTER BAHÇENİZDE

Anavatanı Doğu Akdeniz ve Karadeniz olan zahter - sater otu çoğu zaman doğadan toplanmakta ve dağ kekiği, yabani kekik diye satılmaktadır. Bitki Trabzon bölgesinde Trabzon kekiği olarak bilinse de kekik ailesinden değildir. Ancak koku, görünüm ve tat olarak kekiği anımsatır.

Tüm Türkiye genelinde kolaylıkla bahçe yetiştiriciliği tohumdan yapılabilir. Saksı üretimine de uygundur.
Satışta olan şifalı varyete çok yıllık Yaz Zahteri olarak da bilinen donlara dayanıklı varyetedir. Ancak geleneksel, genetiği ile oynanmamış tohumlar olduklarından, yetiştirilen bitkiden aynı kalitede sater yetiştirebileceğiniz tohum alabilirsiniz.
Genelde Mart ayı gibi ekilen bitki Nisan'da fidelenmeli ve kalıcı yerlerine dikilmelidir. Hasat Haziran ayından başlayarak, Eylül sonuna dek yapılır.

Oldukça lezzetli olan baharat özellikleri yanında şifa deposu bir bitkidir Saterotu.

Genel Faydaları:

Doğal bir antibiyotik olup, vücudun savaşmasına yardımcı olur. İltihapları önler, mantar hastalıklarına karşı etkilidir. Cinsel gücü artıran Afrodizyak etkisi eskiden beri bilindiğinden bu amaçla sıkça kullanılır. Kolaylıkla kurutulan yapraklarından çayı demlenerek içilir.

Diğer İsimleri:

Geyik otu, yabani kekik, çibriska, savory

***Tüm şifalı bitkileri kullanırken doktorunuza danışınız.

 

Şifalı otları kurutma ve muhafaza etme:

İnternet üzerinde ki sayısız websitesinde şifalı bitkilerin hangi dönemde, hangi hastalığa iyi geldiklerini ve hangi dönemde hasada uygun olduklarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak internet üzerinde arama yaptırırken, şifalı bitkinin Türkçe ismi yerine kesinlikle satış sayfalarımızda bulunan Latince ismi ile arama yapınız. Türkçe isimleri yöreden yöreye değişse de, şifalı bitkiler konusunda bilgi veren güvenilir websiteleri bitkinin Latince adını kesinlikle kullanmaktadırlar. Şifalı bitkilerin özelliklerini kaybetmeden, muhafaza edilebilmesi için bazı koşullara uyulması gerekmektedir. Demetler halinde baş aşağı asarak, havadar bir yerde kurutmak en tercih edilen yöntemdir. Saklama sırasında bitkinin bozulmasına sebep olan üç etken vardır. Rutubet, ısı ve ışık. Bu etkenlerin tesirini önlemek için, genel olarak bitkilerin serin, kuru ve karanlık yerde saklanması gerekir. Bitkiler kese kağıdı, bez torba, mukavva kutu, teneke kutu veya cam kavanoz içinde saklanmalıdır. Plastik torbalar bitkilerin muhafazası için uygun değildir. Plastik torba içine konan bitkiler kısa zamanda küflenir. Işık geçiren cam kavanozlar ise dolap içinde saklanmalıdır. Genellikle bitkiler ancak bir yıl saklanabilir. Toplanma tarihinden bir yıl sonra bitkiler etkilerinden mühim miktarda kaybetmeye başlarlar. Aktarlarda kötü koşullarda saklanan, açıkta gün ışığına maruz alanlarda, havalandırması yetersiz mekanlarda satılan şifalı bitkiler ne yazık ki yarardan çok üzerlerinde oluşan küf nedeni ile zarar verirler. Şifalı otların bünyesinde barındırdıkları uçucu yağ ve alkoller, bazı bitkilerde günler içerisinde etkilerini kaybedebilmektedir. Bazı şifalı otlar ise sadece tazeyken işe yaramakta, kurutulmuş olarak satılan bitkilerin ise hiçbir faydası olmamaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri kurutulmuş fesleğendir. Zengarden'dan alacağınız fesleğen ve reyhan tohumlarından, kısa sürede yetiştirebileceğiniz bu şifa kaynağı bitkinin, neredeyse tüm süpermarketlerde paketler halinde kurutulmuşu satılmaktadır. Yemeklerinize tat katmak için satın aldığınız bu baharın paketini açınca farkına varırsınız ki ne kokusu ne de aroması vardır. Oysa küçük bir saksıda dahi kolaylıkla yetiştireceğiniz tür tür fesleğenleri kuruttuğunuzda, üzerinden 1 yıl geçse dahi, içine koyduğunuz kabı her açtığınızda mutfağınızı hoş kokusuyla dolduracak kadar kalıcıdır aroması. Lezzetinden burada hiç bahsetmiyoruz. Siz de gerçekten sağlık ve deva bulacağınız şifalı bitkiler yetiştirmek istiyorsanız, kendi şifalı bitkiler bahçenizi şimdiden kurmaya başlayın. Kurutun, karıştırın kendi çaylarınızı, kendi pomad hatta mis kokulu sabunlarınızı yapın.

Tohum ekimi

İç mekanda yıl boyu, dış mekanda bahar yalarında ekimi gerçekleştirilir.

Nasıl çimlendirilir ?

Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.

Geçirgenliği yüksek, steril içinde yabancı tohum barındırmayan ekim toprağını havalandırarak, üretim saksılarına doldurun. Dış mekân ekimlerde aynı uygulamayı, ekim tarhında düzgün bir ekim alanı hazırlayarak bahçe toprağında yapın.
Ekim toprağını sulayarak 15 dakika suyun süzülmesini bekleyin. Tohumları yüzeye serperek ekin. Üzerlerine ince bir tabaka, en fazla 2-3 mm elenmiş torf serpiniz. Çimlenme gerçekleşene kadar toprak nemli kalmalıdır. 16-21°C de 1-3 hafta arasında aydınlık ortamda çimlenme gerçekleşir.

Çimlenmeden sonra ilk gerçek yapraklar, yani 4 çift yaprak oluştuğunda, kökler zedelenmeden, filizleri daha geniş saksılara ya da bahçede çiçek tarhlarına taşıyarak şaşırtın. Her fide arası 10-20 cm mesafe bırakırsanız gelişimleri hızlanacaktır.

Püf noktası: Fesleğen,adaçayı  ve nane gibi bitkilerin dallarını kesip baş aşağı gelecek şekilde asarsanız, küflenme ve dağılma olmadan yapraklarını kolaylıkla kurutabilirsiniz. İyi hava akımı olan sıcak bir yerde bir haftada kururlar. 

Bakımı ve diğer bilgiler

Aromatik bitkiler yoğun bir bakım istemezler. Sanılanın aksine hasat edilip biçildikçe güçlenir ve daha güzel gelişirler. Aromatik bitkilerin çoğu normal bahçe toprağında sıkıntısız büyürler. Yapı marketlerden alınan torflarla yetiştiricilikte mutlaka toprak bazlı torf alınmalı yoksa alınan torfa bahçe toprağı ilave edilmelidir. Toprak aromatik bitkilerin tadını ve kalitesini etkileyen ilk faktördür.

2. faktör ise güneştir. Ne kadar uzun saatler doğrudan güneş alırlarsa aromaları o denli yoğun olur. Sabah erken saatlerde hasat ettiğiniz aromatik baharatınız ile öğle güneşinde topladığınız bahar arasında tat ve aroma farkı olacaktır.

Kuraklığa dayanıklı olsalarda saksı yetiştiriciliğinde düzenli sulama esastır ve 3. faktördür. Düzenli sulanan, bol güneş alıp, sık sık hasat edilen aromatik bitkiler, şifalı baharat tarhlarınızı ve saksılarınızı doldurup taşarlar ve yıllarca sağlıklı bir şekilde sizin sağlığınıza gelişirler.

Nerede yetiştirilir ?

Küçük bahçe ve tarla üretimine uygun. Geleneksel tarım teknikleri ile yetiştiriciliğe uygun. Saksı bahçeciliğine uygun.

Diğer

Bitki geleneksel tür olduğundan tohumu alınarak nesli devam ettirilebilir. Alınan tohumdan her yıl aynı kalitede bitki yetiştirebilirsiniz. Meyveden aldığınız tohumları oda sıcaklığında, nem, rutubet, ışık almayan serince bir çekmece içinde saklayınız. Bu aldığınız tohumları dikim öncesi yetiştirebilecek kişilerle paylaşınız ve onlara tohumun geleneksel olduğunu, sezon sonunda meyveden neslin devamı için tohum alması gerektiğini anlatınız. Ancak bu şekilde ülkemizde geleneksel tohumları kaybetmeden koruyabileceğimizi unutmayınız.

 

SATIŞTA OLAN TÜM TOHUMLARIMIZIN ÇİMLENDİRME TESTLERİ YAPILMIŞ GARANTİLİ TOHUMLARDIR.

TESLİMAT

Görmüş olduğunuz ürünün teslimat süresi yaklaşık 3 iş günüdür. Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 15:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Köy adreslerinde teslimat süresi 7-10 güne kadar uzayabilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun
Henüz yorum yapılmadı.
TEK TIKLA GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
Sitemiz üzerinden güvenli alışverişin tadını çıkarın.
HIZLI TESLİMAT
Siparişleriniz en kısa sürede elinize ulaşır.
SORUNSUZ İADE
Aldığınız ürünleri kolay iade edin.
MOBİL UYGULAMA
Mobil uygulamamız üzerinden siparişlerinizi takip edin.